Традиції та спогади переселенців: спецпроєкт «Дзвони Лемківщини» — в ефірі регіональних телеканалів Суспільного

Традиції та спогади переселенців: спецпроєкт «Дзвони Лемківщини» — в ефірі регіональних телеканалів Суспільного

7 вер. 2021

У неділю, 12 вересня о 12:20 в ефірі всіх регіональних телеканалів Суспільного вийде спецпроєкт «Дзвони Лемківщини» про традиції лемківських сімей. Над ним працювала команда Суспільне Тернополь: 7 серпня телевізійники знімали на локації однойменного фестивалю «Дзвони Лемківщини»*, який щорічно відбувається на Тернопільщині. Про цьогорічний фестиваль дивіться на ютуб-каналі  Суспільного Тернополя.

«Для нашої команди це була перша подібний проєкт, тривалістю 52 хвилини. За нею стоїть кілька днів зйомок та ще кілька — монтажу. Історії лемків дуже зворушливі, люди згадують виселення та все, що було після того. Читати про примусове виселення десь у Вікіпедії — одне. Інше — коли ти чуєш про це з перших вуст»,  —  розповідає продюсерка Суспільного Тернополя Зоряна Биндас.


«Робота над проєктом “Дзвони Лемківщини”, особисто для мене мала дві особливості. Вже дуже хотілося зробити щось масштабне, скраве, душевне, бо пандемія все-таки не давала розвернутися. І ще в процесі роботи, коли спілкувалася з людьми, героями нашого проєкту, відчувала їхній біль і хвилювання, ті самі, що переживав мій дід, Гринько Іван Матвійович, коли розповідав жахливі  історії виселення у 1946 році, жертвою якого він став ще дитиною. Себе теж вважаю лемкинею і тому хочу, щоб якнайбільше людей побачило наш проєкт, дізналися про лемків, їхні особливості й веселу вдачу», — каже режисерка проєкту Людмила Пиріг.

Глядачі Суспільного побачать стародавнє лемківське вбрання та почують розповіді про нього від Віри Дудар, директорки музейного комплексу «Лемківське село», що в Монастириськах. Редактор газети «Дзвони Лемківщини» Ігор Дуда, проанонсує чергове видання, розкаже про історію його створення та розвитку. Духівник лемків України отець Анатолій Дуда розповість, як виселені з Криниці лемки везли в Україну церковні речі, як складали договір про те, що зобов’язуються їх віддати в церкву, яку збудують там, де оселяться. Марія Маслей покаже, як готувати традиційну лемківську картопляну страву – дзядки. 

Онлайн дивитися проєкт можна на сайтах регіональних філій.

Нагадаємо, дивитись Суспільне UA: ТЕРНОПІЛЬ  можна в ефірі та онлайн на сайті філії, оперативну інформацію про події Тернопільщини шукайте на сайті Суспільне│Новини та на Фейсбук-сторінці філії.

 

*«Дзвони Лемківщини» — Всеукраїнський традиційний фестиваль лемківської культури, який проводять у першу суботу та неділю серпня в урочищі «Бичова» поблизу міста Монастириська Тернопільської області. Перші два фестивалі під назвою «Лемківська ватра» відбулися 1999 і 2000 в селі Гутисько Бережанського району Тернопільської області. Наступні проходять в урочищі «Бичова» неподалік від міста Монастириська.